Jak na skvrny

Nechtěné skvrny - určitě to znáte. Poradíme vám, jak s nimi můžete zatočit, ať už jsou čerstvé nebo zaschlé. Vyzkoušejte osvědčené tipy.

Takové univerzální řešení, které má doma každý, je pasta na zuby. Naneste ji na skvrnu, nechte působit a pak vyčistěte kartáčkem. Tento tip si ale radši nechávejte jako poslední možnost a nejdřív vyzkoušejte prostředky podle toho, od čeho skvrny jsou.

Skvrny od čokolády

Na čokoládu funguje nejlíp mléko. Skvrnu jím polijte a pak vyperte teplé mýdlové vodě.

Skvrny od kari

Kari je problém, ale zkusit to můžete. Látku nejdřív vymáchejte ve vlažné vodě, pak skvrnu potřete lihem nebo alkoholem a nakonec vyperte.

Skvrny od kečupu

Před běžným praním zašpiněné místo namočte do teplé mýdlové vody.

Skvrny od vajíček

Na skvrny dejte ihned vhlkou sůl nebo octovou vodu a nechte působit. Poté vymáchejte ve studené vodě. 

Skvrny od ovoce

Jestli je můžete řešit hned, nechte na ně téct velmi horkou vodu. Také je můžete namočit do horkého podmáslí a vyprat. Pokud jsou odolné, nechte na nich působit citronovou šťávu a vymáchejte ve studené vodě.

Skvrny od jahod

Funguje namočení do horké vody s octem a poté klasické vyprání.

Skvrny od borůvek

Jestli rádi sbíráte borůvky, pak asi víte, že fialových rukou se obyčejným mýdlem nezbavíte. Použijte citronovou šťávu, ta zabere. Na látku funguje kyselé mléko. Namočte ji tak na půl hodiny a nechte působit. Na vlnu použijte citron. Nakonec vymáchejte v teplé vodě. 

Skvrny od marmelády

Skvrny vyperte v mýdlové vodě. Případně můžete použít také alkohol

Skvrny od tuku

Nejlepší je použít běžný prostředek, kterým myjete nádobí. Nechte na skvrně chvilku působit a pak pořádně vymáchejte. Pokud nezabere, dejte ještě vyprat v pračce. Také je osvědčený postup s moukou, ten ale funguje jen na skvrny čerstvé. Flek posypte moukou a nechte působit, pak zaperte a vymáchejte.

Skvrny od kávy a čaje

Látku co nejdříve namočte do studené vody se solí.

Skvrny od coly

Ideální je, když čerstvé skvrny od coly hned vyperete. Když jsou starší, tak připravte speciální roztok. Rozpusťte prací prostředek v minerální vodě a nalejte na pošpiněné místo.

Skvrny od červeného vína

Ihned je posypte solí. Čerstvé ihned posypte solí, nebo vytírejte kůrkou chleba. Pokud jsou už zaschlé, naneste pěnu na holení, nechte chvilku působit a vymáchejte.

Skvrny od piva

Čerstvou skvrnu propláchněte vlažnou vodou, do které přidejte kuchyňskou sůl nebo líh. Na zaschlou si vyrobte roztok, který se skládá z 1/3 vody, 1/3 lihu a 1/3 3% čpavku. Nechte působit a pak vymáchejte.

Skvrny od potu

Zde funguje sůl, 3% čpavek a vlažný roztok saponátu a poté zředěný ocet. Skvrny, které chcete prát v pračce, můžete před předtím namočit do teplé octové vody.

Skvrny od krve

Postupů je několik a liší se podle toho, jestli jde skvrny čerstvé, nebo už zaschlé. Nejlepší je, když máte možnost řešit problém hned. Čerstvé skvrny vyperte ve studené vodě, do které přidejte sůl. Ale pozor, voda musí být opravdu studená. Také je můžete vyprat v octové vodě.

Ale někdy může nastat situace, že s odstraňováním skvrny začít hned nemůžete. Jakmile to půjde, navlhčete zašpiněné místo vodou a nasypte na něj sůl. Nechte chvilku působit a pak vyperte. Další variantou je peroxid vodíku. S ním ale opatrně, může vám látku odbarvit.

Skvrny od trávy

Skvrny nejdříve několikrát potřete máslem a pak dejte vyprat. 

Skvrny od vosku ze svíček

Přežehlete mezi savým papírem. Když nějaký vosk zůstane, ošetřete místo lihem.

Skvrny od rzi

Místo potřete horkou citronovou šťávou nebo je namočte a potřete práškem do pečiva. Pak vyperte běžným způsobem.

Přilepená žvýkačka

Jednoduché řešení - mrazák. Oblečení v něm nějakou dobu nechte, dokud žvýkačka neztvrdne. Pak ji odlomte a seškrábejte, ale opatrně, nejlépe žiletkou. Také můžete na flek položit kostky ledu a nechat působit.

Věříme, že se vám budou nepříjemné situace se skvrnami vyhýbat. Ale když už nějaká nastane, bude se vám náš návod hodit a s oblíbeným kouskem oblečení se nebudete muset rozloučit.